Kormányzati negyed
2007, Budapest VI., Podmaniczky utca–XIII., Lehel tér
Kiemelt megvétel
KORMÁNYZATI ÉPÜLETEGYÜTTES
(KORMÁNYZATI NEGYED)
Egy új kormányzati negyed kialakítása és az annak részeként megépítendő, minisztériumokat befogadó kormányzati épületegyüttes paradigmaváltást feltételez a közgondolkodásban, azon belül az állam, illetve a polgárok kapcsolatában, és mindebből következően mindezeknek a városhoz való viszonyulásában is. Az irodánk által felvázolt építészeti koncepció három központi fogalom köré szerveződött, formailag ezeket igyekeztünk megjeleníteni. E három fogalom az egyéni és közösségi szinteken egyaránt megjelenő környezettudatosság, a különböző energiák tudatos és értéknövelő összevonása a szinergiák kiaknázásával, továbbá az építkezésre kijelölt helyszín, a Nyugati pályaudvar és környéke építészeti kultúrájának kreatív újragondolásával megteremthető artikulált építészeti terek létrehozása.
A környezettudatosság fogalmába mások mellett olyan, az építészeti elképzelésünket alapvetően befolyásoló és az együttes működtetését optimatizáló, illetve támogató szempontokat jelöltünk meg, mint a kisebb, de hatékonyabb kormányzati apparátus, a költségtakarékos, optimális irodai technológia, továbbá az intelligens épületüzemeltetési-, az egységes informatikai- és archiválási-, illetve az intenzív belső és külső kommunikációt segítő rendszerek. A szinergiák kiaknázásában az épületegyüttes és a környező utcák egyéb ingatlanfejlesztéseinek, valamint a Nyugati pályaudvar középtávú rekonstrukciójának összehangolása, a korábban szétszakított területek összekapcsolása és újraértelmezése – kiemelve az új negyed flexibilis, nyitott és semleges struktúraként való értelmezését – vált hangsúlyossá. Az artikulált építészeti tér fogalma alatt mindenekelőtt az eklektikus városszövet térbeli örökségét, annak pontos értelmezését és elemezését, a Budapestre és a szűkebb környezetre jellemző adottságokat vizsgáltuk meg, mint udvar, foghíj, tömb, utca, tér, körönd, oktogon, sugárút, körút, liget.
Az Oktogon és a Lehel tér közötti haránt irányú városi tengelyre szervezett főbejárati fedett-nyitott városi tér 75 méter hosszan, 30 méteres belmagassággal jelöli ki és szervezi az egyes minisztériumi hivatalok közös előterét. Ez a köztes városi tér léptékével, monumentalitásával kontinuitást biztosít az eklektikus városi térstruktúra, a szomszédos zártsorú historizáló vakolat architektúra és a vasúti területek világa között. Az együtteshez kapcsolódó vasúti felülépítés csökkenti a két oldal elszakítottságát és térbeli kapcsolatot teremt a Lehel tér- Bulcsú utca mind intenzívebb ingatlanfejlesztési területe felé. A Ferdinánd híd vonalától északra fekvő területre tervezett Kormányzati Épületegyüttes irodaházai egységes háromtraktusos szisztémával, nyitott és flexibilis alaprajzi rendszerrel rugalmasan alkalmazkodnak az esetenként változó igényekhez, ugyanakkor pontosan követik a programban megadott funkcionális elvárásokhoz. A középső, viszonylag széles traktus csak látszólag növeli a közlekedő területeket, valójában belső alaprajzi és térbeli változatosságot biztosít és minden kiegészítő funkciót befogad. A térszint felett földszint +7 emeletes (hátul 9 emeletes), a hetediken kiemelt miniszteri szinttel kialakított, vasbeton pillérvázas, háromtraktusú elemekből álló épületegyüttes homlokzati megjelenését a monumentális acélszerkezetű, de homogén felületképzésű előtető, a nagyméretű üvegfalak transzparens rétegzettsége, a belső hosszanti irodahomlokzatok fa-üveg konstrukciói és a bütük tömör lamellás kialakítása határozzák meg. Az egyes minisztériumi szárnyak között teljes épületmagasságú aulákat terveztünk üvegtetővel, amelyek egyrészt klímaházként működve jelentősen csökkentik az energiafelhasználást, másrészt köztes építészeti térként oldják a monotonitást. A vágány-felülépítés közvetlenül támaszkodik az épületek hátsó homlokzatához, így a hátsó zónában további használati szint alakítható ki. Az egyes minisztériumi szárnyak nagy fedett előtérhez, illetve az aulaterekhez kapcsolódó földszinti és első emeleti területein helyeztük el a közös kiszolgáló funkciókat, sajtótermeket, nagyelőadókat, konyha-éttermeket, postázókat, gondnokságot, stb. Az épületegyüttes alatt teljes területű kétszintes, 1 950 parkolóhelyes, az északi kisebb tömb alatt pedig egyszintes, 400 parkolóhelyes mélygarázst terveztünk.
Publikációk:
http://epiteszforum.hu/kormanyzati-negyed-palyazat4